Click Muypil Protection

Yumurtalık (Over) Kistleri

Yumurtalık (Over) Kisti Nedir?
Yumurtalık kistleri, yumurtalığın içinde veya yüzeyinde oluşabilen ve içinde sıvı bulunan keselerdir. Yumurtalık kistleri kadınlarda her yaşta görülebilir. Bazı yumurtalık kistleri hastalarda acı, ağrı veya pelvik bölgede basınç gibi belirtiler oluştururken diğer hastalarda hiçbir belirti görülmez. Adet dönemlerindeli düzensizlikler ise genellikle yumurtalık kistleriyle alakalı değildir.
Çoğu yumurtalık kisti kanserli değildir ve ameliyat ile alınmaları gerekmez. Kistlerin boyutları bir santimetreden küçük olabileceği gibi bazı durumlarda 10 santimetreden bile büyük olabilir.

 

Yumurtalık Kistleri Neden Oluşur?
Yumurtalık kistlerinin oluşma nedenleri, menopozda olan ve olmayan kişilerde farklılık göstermektedir.
Menopoza girmemiş kadınlarda yumurtalık kistlerinin oluşmasının en yaygın nedenleri şunlardır:
Ovulasyon
Dermoid kistler
Polikistik over sendromu (PCOS)
Endometriozis
Hamilelik
Şiddetli pelvik enfeksiyonlar
Kansersiz büyümeler
Kanser

 

Yumurtalık Kisti Belirtileri
Yumurtalık kistleri belirtiler oluşturabilecekleri gibi bazı durumlarda hiç belirti göstermezler. Yumurtalık kistlerinden kaynaklanan belirtileri olan kadınlar, tipik olarak kist tarafında alt karın bölgesinde ağrı veya baskı hissederler. Bu ağrı donuk veya keskin olabilir; sürekli devam edebilir veya gelip gidebilir. Kramplı alt karın ağrısı genellikle yumurtalık kistleriyle ilgili değildir. Bir yumurtalık kisti yırtılırsa, kişi şiddetli olabilen ani keskin bir ağrı yaşayabilir. Bir yumurtalığın burulması (bükülmesi) sırasında kadınlar bulantı ve kusma ile birlikte ağrı hissedebilirler. Anormal adet dönemleri veya vajinal kanama genellikle yumurtalık kistleriyle ilgili değildir.

 

Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Konulur?
Yumurtalık kistlerinin tanısı genellikle pelvik muayene sırasında gerçekleştirilir. Bununla birlikte genellikle pelvik ultrason gibi bir görüntüleme testi tanının doğrulanması için gereklidir. Bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) de ultrasona göre daha az kullanılsa bile tanı için kullanılabilir. Bu görüntüleme testleri kistin boyutu, yeri ve diğer önemli özellikleri hakkında bilgi sağlayabilir.

 

Yumurtalık Kisti Tedavisi
Doktorunuz, görüntüleme sonuçlarına, yaşınıza, belirtilerinize ve kan testlerine göre tedavi seçeneklerini değerlendirir. Tedavi, gözlem, ilaçlar veya ameliyatı içerebilir.
Gözlem: Küçük ve belirtisiz kistler genellikle izlenir. Menopoz sonrası kadınlarda tedavi gerekliliği daha düşüktür.
İlaçlar: Hormonal doğum kontrol hapları bazı kadınlar için kist oluşumunu veya büyümesini engelleyebilir. Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler de kullanılabilir.
Ameliyat: Kist büyükse, ağrıya neden oluyorsa veya kanser şüphesi varsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Laparoskopi genellikle tercih edilen minimal invaziv cerrahi yöntemdir. Ameliyat sırasında kist alınabilir veya tüm yumurtalık çıkarılabilir.
Yumurtalık (Over) Kistleri Tedavileri ve Yumurtalık (Over) Kistleri Fiyatı Hakkında
Daha Fazla Bilgi için İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir,
Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.


Diğer Tedaviler