Click Muypil Protection

Vajinismus

Vajinismus kadınların farklı nedenlerle cinsel ilişki esnasında, cinsel ilişkiye engel olan bir kasılma rahatsızlığıdır. Vajinismus hastalığı, yaş fark etmeksizin her kadında görülebilmektedir. Ancak genellikle ilk cinsel deneyim sırasında yaşanmaktadır. Bu nedenle sıklıkla genç ve henüz cinsel deneyim yaşamamış hastalarımızda görülmektedir. Özellikle toplumsal baskılar nedeni ile cinsellik hakkında yanlış bilgileri, inançları olan kişilerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. İlişkiye girememe sorunu, ilişkide kasılma sıkıntısı tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Vajinismus tedavisi, cinsel ilişki sırasında vajinal kasların kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumunda uygulanan tedavi ve yaklaşımlardır. Vajinismus, her kadında görülebilen yaygın bir rahatsızlıktır. Yaygın olarak cinsel isteksizlik ile ilişkilendirilse de, cinsel isteksizlik ile doğrudan alakalı değildir. Vajinismus korkusu olan kadınlar partnerini istese bile cinsel ilişkiye girmekte zorlanmaktadır. Doğru yaklaşım ve yöntemler ile vajinismus %100 tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yazımızın devamında vajinismus ve tedavisi hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Vajinismusun kendi arasında dereceleri de bulunmaktadır. Bu elbette daha çok tedavi esnasında işe yarayacak bir noktadır. 1 ile 5 arasında derecelendirme mevcuttur. Bu konu ilk kez 1978 yılında kişinin öyküsü ve fizyolojik muayenesi ile bir araya getirilerek ortaya çıkmıştır. Konuya dikkat çeken bilim adamının ismini alarak da Lamont Klasifikasyonu olarak adlandırılmaktadır.

Bu sınıflandırmada 1’den 5’e kadar hastanın muayene esnasında da verdiği tepkiler dikkate alınmaktadır. Kimi hastalar rahatlıkla doktorunun direktiflerine uyabilmekte, muayeneye izin verebilmektedir. Ancak en şiddetli vakalarda yine kasılmalara rastlanılmakta, hasta korkmakta ve titremekte, ateş, kusma gibi durumlar yaşanmaktadır. Bu derecelendirme sayesinde tüm hekimler aynı dili konuşabilmektedir. Hastanın da rahatsızlığının şiddeti belirlenebilmekte ve buna en uygun tedavi yöntemi belirlenebilmektedir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus problemi, kadının çeşitli nedenlerle cinsel ilişki sırasında kasılma ve penisin vajinadan içeri girememesi olarak tanımlayabileceğimiz bir cinsel sorundur. Vajinismusun nedenleri büyük oranda psikolojiktir. Nadir de olsa vajinal enfeksiyonlar ve diğer kadın hastalıkları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Cinsel isteksizlik kadınlarda zaman zaman olabilmektedir. Stres, modern hayatın yoğun temposu, geçici fiziksel rahatsızlıklar cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Ancak, vajinismus olan kadınlar hem cinselliği hem de partnerlerini isterler. Vücudun verdiği kasılma tepkisi ise cinsel birleşmenin gerçekleşmesini engeller. Cinsel birleşme deneyimi ağrılı ve acılı olabilmektedir. Bu da sorunu derinleştirerek daha çözümsüz bir hale getirebilmektedir.

Vajinismus ne yazık ki bazı kesimlerde kadının isteksizliği ya da suçu olarak da algılanabilmektedir. Oysa kadının bu konuda bir suçu ya da etkisi yoktur. Fiziksel bir tepki veya psikolojik bir sonuçtur. Kadının vajinasının küçüklüğü veya erkeğin penisinin büyüklüğü ile bir ilgisi yoktur. Kadının kızlık zarının izin vermemesi, duvar örmesi gibi bir durum, kadının geri çekilmesi gibi bir olay söz konusu değildir. Aksine vajinismus durumunu yaşayan kadınlar partnerini sevmekte ve istemektedir. Fakat kadının yaşadığı kasılmayı vücudu yapmaktadır ve tedavi ile çözülebilecek bir durumdur. Kadının vajinismus esnasında yaşadığı tek sıkıntı kasılması değildir. Çoğu zaman bacaklar kapanabilmektedir, ağrı ve sızı olabilir, kadının canı yanabilmektedir. Zorlama gibi durumlarla karşılaşılır ise terleme, kusma, mide bulantısı, baş dönmesi gibi tepkimeler de görülmektedir. Çok daha zorlanırsa rahatsız edici, acı dolu bir cinsel ilişki yaşanabilmektedir. Bu da daha travmatik bir an yaratacaktır. Böyle durumlarda ısrarcı olunmamalı, eşler birbirine destek olmalı ve doktora gitmeye çekinmemelidirler.

Vajinismus Tedavisi İzmir

Sanılanın aksine vajinismus tedavi edilebilir rahatsızlıktır. Bu noktada hastalarımızın tedaviye yaklaşımı, istekli olması ve kendine inanması çok önemlidir. Özellikle altında yatan fiziksel nedenler de biliniyor ise kısa sürede tedavide oldukça ilerlemek ve vajinismusu kalıcı olarak yenmek mümkündür. Bu nedenle vajinismus olduğundan şüphelenen kadınların zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurması tavsiye edilmektedir.

Vajinismus tedavisi ise multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Öncelikle kadının fiziksel ve psikolojik durumunu detaylı olarak incelemek, vajinismusun nedenlerini detaylı bir şekilde ortaya koymak gerekmektedir. Eğer vajinismus fiziksel nedenler ile ortaya çıkmış ise öncelikle bu sorunların tedavisine odaklanmak gerekmektedir. Bu hastalarda cinselliği ağrılı yapan fiziksel faktörlerin saptanması ve tedavi edilmesi de oldukça önemlidir. Bu süreçte medikal ilaçlar, histeroskopik tanı ve tedavi yöntemleri ya da kremler kullanılmaktadır. Ancak vajinismus psikolojik faktörlerden kaynaklanıyorsa cinsel terapi bu konuda oldukça faydalı olacaktır.

Vajinismus tedavisinde aşılması gereken ilk adım ise hastanın doktora durumu anlatabilmesidir. Pek çok kadın muayene masasına yatmaya dahi korkmaktadır. Jinekoloğun muayenesi böyle bir kişi için oldukça zor olacaktır. Ağrısız ve kolay olan muayene hasta için sıkıntılı olabilir ancak doktor hasta iş birliği ile bu adım aşılmalıdır. Böylelikle rahatsızlık nedeni ve tedavi şekli belirlenebilir.

Vajinismus tedavisinde çift terapisi oldukça etkili bir yöntemdir. Başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca vajinismus tedavisi için hipnoz gibi farklı etkinliklerden faydalanılabilir. Hipnoz gibi etkinlikler tedaviye yardımcı bir nokta olarak görülmektedir. İşinin uzmanı, vajinismus konusuna hakim bir psikolog tarafından terapi sırasında uygun görülürse yapılabilmektedir. Vajinismus tedavisi yalnızca jinekolog veya psikolog tarafından yapılmaktadır.

 

 
Vajinismus Tedavileri ve Vajinismus Fiyatı Hakkında
Daha Fazla Bilgi için İletişim Numaramızdan Bizi Arayabilir,
Whatsapp Numaramız ile Sorularınızı Sorabilirsiniz.


Diğer Tedaviler